Korzystanie z opieki lekarskiej

Korzystanie z opieki lekarskiej Zobacz jak się można zarazić żółtaczką poprzez transfuzję krwi

Problemy zdrowotne dotyczą osób w każdym wieku. Niekiedy powodem wizyty u lekarza są mniej poważne dolegliwości, takie jak np. przeziębienie. Często do gabinetu lekarskiego przychodzą pacjenci przewlekle chorzy. Wczesne wykrycie choroby niejednokrotnie umożliwia jej wyleczenie, zwłaszcza jeśli jest to choroba zagrażająca życiu.

W pierwszej kolejności udajemy się do lekarza rodzinnego. Ma on możliwość oceny, czy problemy zdrowotne danego pacjenta wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą. Niejednokrotnie zlecane są dodatkowe badania, które umożliwiają postawienie właściwej diagnozy.

Nie każdy zna prawa pacjenta, które są podstawą w relacji lekarz-pacjent. Rok 2009 uważany jest za przełomowy, bowiem w tym okresie uchwalono Ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Dzięki temu pacjenci mogą dochodzić swoich praw, jeżeli placówki medyczne nie spełniają odgórnie przyjętych założeń. Warto pamiętać, że każdy ma prawo zarówno do świadczeń podstawowych, jak i specjalistycznych. Dostępne są przy tym dwa rodzaje opieki lekarskiej: publiczna oraz prywatna. Pierwsza opcja dotyczy osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Druga, nie wymaga odprowadzania składem na NFZ. Firmy ubezpieczeniowe często proponują różne warianty ubezpieczeń, które różnią się wysokością składki oraz zakresem świadczeń.

requip 5mg Fenoterol cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *